Dentysta Białystok

Dentysta Białystok

Dentysta Białystok pomimo tego, że jest to osoba, która nam pomaga, kojarzy się często z bólem. Niejednokrotnie niektórych otula strach, na samą myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym. Wynika to prawdopodobnie z tego, że boimy się bólu, który może nam towarzyszyć podczas zabiegu, choć w dzisiejszych czasach jest to raczej mało prawdopodobne. Nierzadko również przyczyniają się do tego złe wspomnienia z dzieciństwa, związane na przykład z częstymi wizytami w gabinecie. Dzisiejsza medycyna w zakresie stomatologii daje nam szeroki wachlarz środków znieczulających. To daje możliwość przetrwania bez bólu całego zabiegu, który będzie wykonywany.

Dentysta Białystok czy może stomatolog?

Co ciekawe, ludzi wykonujących ten zawód nazywamy lekarzami dentystami, bądź też stomatologami. Wielokrotnie można spotkać się z przekonaniem, że są to dwa różne zawody. Niemniej jednak, zawody dotyczą tego samego. Pierwsza różnica to przede wszystkim tłumaczenie tych słów z łaciny, bądź greki na język polski. Stomatologia wywodzi się z greckiego słowa stoma to oznacza usta, a logos to nauka. Natomiast jeśli chodzi o definicję dentysty, ów słowo pochodzi z łaciny i oznacza ząb. Co więcej, logika podpowiada, jakby te zawody miały się od siebie różnić chociażby ze względu na zakres definicji danego słowa. Niemniej jednak, tak nie jest. Zarówno dentysta jak i stomatolog zajmują się tym samym, oczywiście z rozróżnieniem na specjalizacje. Wszystkich, którzy kształcili się w tym zakresie przed 2002 rokiem, po ukończeniu studiów nazywamy lekarzami stomatologii, natomiast Ci, którzy ukończyli studia po roku 2002 mogą pochwalić się tytułem lekarza dentysty.

Dzisiaj nie trzeba już się bać!

Dentysta Białystok w zależności od wybranej specjalizacji zajmuje się odpowiednio: chirurgią stomatologiczną, chirurgią szczękowo-twarzową, ortodoncją, periodontologią, protetyką, stomatologią dziecięcą czy też stomatologią zachowawczą z endodoncją. W zależności od wyboru specjalizacji, w późniejszych etapach lekarz zajmuje się właśnie daną dziedziną stomatologii. Oczywiście zanim do tego dojdzie, musi ukończyć 5 letnie jednolite studia, zdać egzaminy oraz ukończyć co najmniej roczny staż podyplomowy.

Podsumowując, dentysta wielokrotnie kojarzony jest z wiertłem, które generuje ból. Niemniej jednak, te przekonania powinny dawno odejść w niepamięć. Dzisiejsza stomatologia pozwala na zastosowanie naprawdę bardzo dobrych środków znieczulających. Pamiętajmy również o tym, że celem wizyty w gabinecie dentysty, jest to, aby doprowadzić zęby do pierwotnego stanu. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej, a przede wszystkim regularność. Im lepiej zadbamy sami o siebie w tym zakresie, tym rzadziej pójdziemy na zabiegów stomatologa. Co nie wyklucza oczywiście tego, aby przynajmniej dwa razy do roku odwiedzić naszego lekarza dentystę w celu weryfikacji.